Nowy Kamieniarz nr 141

Piątek, 17 listopada 2023 Nowy Kamieniarz nr 141

Firma Rogala w minionych tygodniach była dosyć częstym tematem rozmów przedstawicieli naszej branży kamieniarskiej. Plotek i teorii było wiele, m.in., że firmę kupili Włosi czy Hiszpanie. Skąd te plotki i jak się mają do faktów przeczytacie Państwo w wywiadzie, którego udzielili Nowemu Kamieniarzowi bracia Karol i Wojciech Rogalowie.
Zgodnie z zapowiedziami, kontynuujemy temat krzemicy. „Krzemionkę krystaliczną można pokonać” to tekst, w którym prezentujemy rozwiązania zabezpieczające pracowników przed negatywnym wpływem krzemionki. „Czy czeka nas ekonomiczna wiosna?” to artykuł opisujący aktualne tendencje gospodarcze w naszym kraju. Wielkimi krokami zbliżają się poznańskie targi Stone oraz I Kongres Branży Kamieniarskiej. Temu tematowi poświęcona jest także nasza cykliczna sonda. Będąc przy targach, na stronach wydania wracamy do Werony, gdzie odbywały się największe europejskie targi branży kamieniarskiej. Z Włochami związany jest także tekst „Zrównoważona ścieżka rozwoju Corradini Group”, w którym prezentujemy kroki, które ta firma poczyniła w kierunku zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska. „Od kamienia do kwarcu” to z kolei materiał poświęcony firmie Pacific z Indii. Na łamach tego wydania znajdziemy także teksty przenoszące nas w barwne i ciekawe kamieniarsko regiony świata. „Perła Atlantyku” to relacja z pobytu na Maderze, a „Historyczna kopalnia São Domingos” opisuje miejsce w Portugalii. Ciekawe przykłady znajdziemy także w Warszawie, o nich w tekście „Kamienne pomniki przyrody stolicy”.
Do Francji przenosi nas ciekawy i niecodzienny projekt, który opisaliśmy w tekście „Kamienne bramy”, a Danii dotyczy tekst „Ku czci ofiar Breivika”, w którym przedstawiliśmy historię powstania pomnika ku pamięci osób zamordowanych przez terrorystę Breivika.
Dla miłośników historii mamy w tym numerze dwa teksty. Kontynuujemy materiał z Wołyńskich Wiadomości Technicznych z 1936 r., z opisem wyjazdu polskiej grupy inżynierów do Szwecji, gdzie przyglądali się tamtejszej branży kamieniarskiej. Natomiast tekst „Dawne obrzędy pogrzebowe” jak tytuł wskazuje opisuje obrzędy i zwyczaje obowiązujące przed laty w różnych regionach Polski.
W numerze prezentujemy także oferty producentów: Paste Oil Free do usuwania plam, systemy transportowe boczkarek firmy Marmo Meccanica, trak Premia Unique 8 pozwalający przecierać slaby o grubości 8 mm. „Sięgamy po pomoc sztucznej inteligencji” prezentuje natomiast możliwości AI w retuszu zdjęć.
Na końcu numeru tradycyjnie felieton S. Mazurka. „Król jest nagi” to szczera do bólu próba spojrzenia na marketing a właściwie dysproporcje między tym jak promują się producenci kamieni „syntetyczny” i tych naturalnych.

Miłej lektury!

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).