Nowy Kamieniarz nr 140

Poniedziałek, 16 października 2023 Nowy Kamieniarz nr 140

O komnatach wykutych w złożach soli w Wieliczce wie chyba każdy Polak. Jednak czy można wykorzystać sól w nowoczesnym, wręcz futurystycznym budynku? Okazuje się, że tak. Sól jako okładzinę ścian wykorzystali Francuzi. O takim właśnie fenomenie traktuje tekst Sławomira Mazurka „Ściany z soli”. Pozostając w temacie technologii w numerze znajdziemy również tekst „Bez kabla”, w którym przybliżamy cechy, którymi powinny charakteryzować się urządzenia zasilane akumulatorami, oczywiście te dla profesjonalistów. „Fotoporcelana trwałe rozwiązanie” to z kolei artykuł o cechach, jakimi powinno charakteryzować się dobre zdjęcie wykonane na porcelanie. W numerze mamy także „HI 3000 zatrzyma wilgoć”, gdzie prezentujemy nowoczesny preparat zapobiegający podciąganiu wody przez kamień.
W październikowym numerze kontynuujemy temat krzemicy. „Krzemionka do kontroli” to wywiad z Andrzejem Pogórskim, zastępcą Okręgowego Inspektora Pracy ds nadzoru z Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu.
„Deszczowa jesień tego roku” autorstwa dr Michała Ruszkowskiego to artykuł opisujący aktualne tendencje gospodarcze w naszym kraju, natomiast „Ceny frachtu szorują po dnie” to artykuł poświęcony aktualnej sytuacji w morskim transporcie kontenerowym.
We wrześniu w naszej branży mieliśmy kilka ważnych wydarzeń, z których relacje zamieszamy w tym wydaniu. „Od teraz nawet 200 bloków miesięcznie” to relacja-wywiad z prezesem WKG Rafałem Pożyczką z okazji uruchomienia nowoczesnego traka wielolinowego w firmie WKG w zakładzie w Wojkowicach. „Drzwi otwarte firmy Syntetyk” jak tytuł wskazuje to relacja z tego wydarzenia. I wreszcie „Trzecie centrum Cosentino w Polsce”, w którym opisujemy uroczystości związane z otwarciem centrum Cosentino w Poznaniu.
Na łamach tego wydania prezentujemy ponadto niecodzienny cmentarz przyszłości, czyli Campus Vivorum, który powstał w Niemczech. Do Niemiec zabrał nas także Peter Becker, który w tekście „Miasto gąbka” opisał rozwiązania wykorzystujące kamień naturalny, które pomagają miastom mierzyć się ze zmianami klimatycznymi.
Dla miłośników historii w październikowym numerze mamy dwa teksty. Marcin Kaczorowski odszukał w bibliotecznych archiwach wydanie Wołyńskich Wiadomości Technicznych z 1936 r., w którym opisano wyjazd polskiej grupy inżynierów do Szwecji, gdzie przyglądali się tamtejszej branży kamieniarskiej (str. 58), i nie tylko, bo spostrzeżenia opisane przez polskiego inżyniera dotyczą także gospodarki ówczesnej Szwecji. W tekście „Kamień oznacza prestiż” przybliżamy archiwalia dotyczące budowy jednej ze znanych kamienic w Poznaniu, oczywiście przez pryzmat użytych w tej inwestycji kamieni.
Na końcu numeru tradycyjnie felieton S. Mazurka o intrygującym tytule „Inwigilacja.
Miłej lektury!

Przypominamy, że Nowy Kamieniarz wydawany jest w:
– wersji płatnej (szczegóły prenumeraty wersji płatnej znajdziecie klikając w ten link: http://nowykamieniarz.pl/prenumerata,artykul-69
– i bezpłatnej (dystrybuowanej do firm oraz dostępnej w Internecie).